Reklama

Raspberry Pi 3 – 2.díl Instalace operačního systému

Úvod

V předchozím díle jsme si řekli základní informace o novém modelu Raspberry Pi. V tomto díle se již podíváme jak nainstalovat požadovaný systém.

Pokud z nějakého důvodu sami nechcete instalovat systém na Raspberry Pi, tak také existuje možnost koupě paměťové karty už přímo s předinstalovaným systémem. Pokud si chcete ovšem nainstalovat systém sami, tak lze využít následující krátký postup. Výběr jednotlivých systémů k instalaci naleznete přímo na stránce www.raspberrypi.org v sekci „Downloads“. V době psaní článku (08/2016) zde lze nalézt:

  • NOOBS
  • RASPBIAN
  • UBUNTU MATE
  • SNAPPY UBUNTU CORE
  • WINDOWS 10 IOT CORE
  • OSMC
  • LIBREELEC
  • PINET
  • RISC OS
  • WEATHER STATION

Jako první si je nutné rozmyslet, zda chcete instalovat jeden nebo více operačních systémů. Pokud budete používat více systémů, tak si vyberte ke stažení NOOBS. Pokud chcete ale používat pouze jeden operační systém, tak si stačí vybrat požadovaný systém.

Instalace jednoho operačního systému RASPBIAN

Jak již název napovídá, tak se jedná o operační systém Linux založený na verzi Debian. Já jsem si ke stažení vybral plnou verzi, ale je na vás, co si vyberete vy.

Další věcí, kterou budeme potřebovat, je aplikace Win32 Disk Imager, kterou lze stáhnou například zde: sourceforge.net/projects/win32diskimager/. Po instalaci a spuštění aplikace vybereme soubor se systémem s příponou „.img“ a vybereme místo, kde se má systém uložit, což je naše vložená paměťová karta. Soubor s příponou „.img“ získáme rozbalením instalačního balíčku typu „.zip“. Po výběru obou potřebných věcí stiskneme tlačítko „Write“ a počkáme na dokončení procesu.

Obr. 1: Práce s Win32 Disk Imager

Obr. 1: Práce s Win32 Disk Imager

Po dokončení zápisu systému na kartu již stačí vložit paměťovou kartu do Raspberry Pi a je hotovo. Po připojení micro USB kabelu s napájením by mělo dojít k řádnému spuštění systému, viz obrázek.

Obr. 2: Úvodní obrazovka operačního systému RASPBIAN

Obr. 2: Úvodní obrazovka operačního systému RASPBIAN
Instalace více systémů pomocí NOOBS

Po stažení balíčku s NOOBS ho rozbalíme a jen soubory překopírujeme na prázdnou paměťovou kartu. Poté vložíme paměťovou kartu do Raspberry Pi a připojíme napájecí napětí. Po spuštění se zobrazí nabídka s možnými systémy k instalaci. Pokud není Raspberry Pi připojen k internetu, tak se zobrazí pouze systém RASPBIAN. Pokud se ovšem k internetu připojíte například pomocí wi-fi, tak se zobrazí také další systémy, viz obrázek níže.

Obr. 3: Výběr operačních systému k instalaci

Obr. 3: Výběr operačních systému k instalaci

Po výběru systémů, které se mají nainstalovat, dojde k jejich instalaci. Po instalaci vybraných operačních systémů se zobrazí okno, kde se vybírá operační systém, který se má spustit.

Následující a předchozí příspěvek v kategorii:

 
Předchozí: Raspberry Pi 3 – 1. díl Úvod

 
Tajned facebook
 

Za případné chyby v textu, ve zdrojovém kódě, nebo ve schématickém zapojení se omlouváme.
AUTOŘI NEBEROU ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA PŘÍPADNÉ ÚJMY NA ZDRAVÍ ČI MAJETKU.