Reklama

Raspberry Pi 3 – 1. díl Úvod

Úvod

Asi každý, kdo se zajímá o elektroniku a programování, tak zaznamenal veliký rozmach mini počítačů Raspberry Pi. Já jsem se rozhodl pro koupi poslední verze 3, která v únoru 2016 nahradila Raspberry Pi 2 model B.
 
Obr. 1. Raspberry Pi 3

Obr. 1. Raspberry Pi 3

 

Popis

Všechny potřebné informace naleznete na stránce výrobce www.raspberrypi.org. Raspberry Pi 3 Model B je doporučován pro školní a univerzální použití. Pokud vám jde hlavně o použití v embedded zařízeních, nebo vám jde o velmi malou spotřebu, tak výrobce doporučuje raději modely Pi Zero a Model A+. V prvním díle se zaměříme na vlastnosti právě třetí verze tohoto mini počítače. V dalších dílech se naučíme nainstalovat systém a mnoho dalšího. Třetí generace zachovává rozměry a rozmístění konektorů předchozí generace, proto je plně kompatibilní.

 

Tab. 1: Novinky oproti předchozí verzi

Novinky oproti předchozí verzi
Procesor A 1.2GHz 64-bit quad-core ARMv8 CPU
802.11n Wireless LAN
Bluetooth 4.1
Bluetooth Low Energy (BLE)

 

Tab. 2: Vlastnosti, které jsou shodné s Raspberry Pi 2

Vlastnosti, které jsou shodné s Raspberry Pi 2
1GB RAM
4 USB porty
40 GPiO Piny
Full HDMI port
Ethernet port
Kombinovaný 3.5 mm audio jack a kompozitní video
Rozhraní pro kameru (CSI)
Rozhraní pro display (DSI)
Slot pro micro SD kartu
VideoCore IV 3D grafické jádro

 

Teď se dostaneme k tomu, co všechno budeme potřebovat. Samozřejmě mini počítač Raspberry Pi, dále micro SD paměťovou kartu (udává se, že je vhodné použít minimálně velikost 8GB), napájecí kabel micro USB nejlépe se silným zdrojem (výrobce doporučuje zdroj s možným proudovým odběrem až do 2,5A) a potom klasickou myš a klávesnici. Proudový odběr Raspberry Pi typu B může být mezi 700 – 1000 mA, v závislosti na připojených perifériích. Maximální proudové zatížení, které lze použít, je 1A. Pokud potřebujete připojit zařízení, u kterého víte, že by byla překročena hranice 1 A, tak je nutné toto zařízení připojit pomocí externě napájeného USB hubu. Více informací o napájení přímo od výrobce můžete nalézt ZDE. Pokud budete chtít připojit Raspberry Pi také pomocí SSH protokolu k PC, tak je vhodné mít po ruce klasický síťový kabel.

Další věcí, kterou dřív nebo později bude řešit každý, kdo chce využít Raspberry Pi pro embedded zařízení je rozložení GPIO pinů. Zjednodušený popis GPIO pinů lze nalézt přímo na adrese výrobce ZDE.
Na této stránce lze nalézt také odkaz na interaktivní popis jednotlivých pinů tzv. „interactive pinout diagram“.

 
Dále je také vhodné koupit nějaký kryt, aby se s Raspberry Pi nestalo něco neočekávaného. Na internetu jich naleznete opravdu obrovské množství od nejlevnějších typů až po originální pouzdra a nebo také kryty například vylepšené o vestavný ventilátor apod.
 
V příštím díle si ukážeme jak nainstalovat jeden nebo více operačních systémů.

Následující a předchozí příspěvek v kategorii:

Následující: Raspberry Pi 3 – 2.díl Instalace operačního systému
 

 
Tajned facebook
 

Za případné chyby v textu, ve zdrojovém kódě, nebo ve schématickém zapojení se omlouváme.
AUTOŘI NEBEROU ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA PŘÍPADNÉ ÚJMY NA ZDRAVÍ ČI MAJETKU.