Reklama

Vytvoření virtuálního spojení dvou sériových linek pomocí com0com

Úvod

Pokud vyvíjíme aplikaci, která bude komunikovat s nějakým hardwarem pomocí sériové linky, tak je vhodné při počátečním vývoji aplikace využít nástroj pro vytvoření virtuálního spojení dvou sériových linek. Výhoda použití virtuálního spojení dvou sériových linek je v tom, že při psaní aplikace pro osobní počítač nemusíte přemýšlet, zda komunikace nefunguje kvůli špatně napsanému softwaru v např. v mikrokontroléru anebo kvůli chybě v aplikaci a můžete ladit pouze vyvíjenou aplikaci.

Popis

K vytvoření spojení dvou virtuálních sériových portů použijeme aplikaci “Null-modem emulator”
com0com, kterou lze stáhnout ZDE. Pokud používáte Windows 7 64bit, nebo Windows 8 64bit, tak lze stáhnout podepsaný instalační soubor pro 64bitovou verzi ZDE. Osobně jsem to zkoušel na Windows 8 64bit a aplikace fungovala bez problémů.

Po instalaci aplikace automaticky vznikne virtuální pár “CNCA0” a “CNCB0” a také jeden spojený sériový pár v tomto případě “COM6” a “COM7”, který lze poté použít ke komunikaci pomocí terminálu. Pokud instalace proběhla v pořádku, tak lze ve “Správci zařízení” vidět vytvořený virtuální sériový pár, viz Obr. 1.

Obr. 1: Zobrazení virtuální sériových párů ve Správci zařízení

Obr. 1: Zobrazení virtuální sériových párů ve Správci zařízení

Prostředí nastavení aplikace com0com lze vidět na Obr. 2.

Obr. 2: Prostředí aplikace com0com

Obr. 2: Prostředí aplikace com0com

V aplikaci lze vytvořit libovolný počet virtuálních sériových párů. Přidat nový pár lze pomocí tlačítka “Add Pair” a odebrat pár lze pomocí tlačítka “Remove”. Otestovat spojení lze jednoduše pomocí dvou terminálů (např. Terminal v1.93b – by Br@y++), kdy na jednom terminálu otevřeme sériový port “COM6” a na druhém otevřeme port “COM7”. Následně zkusíme poslat zprávu z jednoho terminálu do druhého, viz Obr.3.

Obr. 3: Test propojení pomocí dvou terminálů

Obr. 3: Test propojení pomocí dvou terminálů

 

Následující a předchozí příspěvek v kategorii:

 
Následující: Jednoduché proudové zdroje
Předchozí: Pulzně šířková modulace – PWM
 
Tajned facebook
 
 

Za případné chyby v textu, ve zdrojovém kódě, nebo ve schématickém zapojení se omlouváme.
AUTOŘI NEBEROU ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA PŘÍPADNÉ ÚJMY NA ZDRAVÍ ČI MAJETKU.