V minulém díle jsme se věnovali tvorbě elektronického schématu pomocí editoru v programu Eagle. V tomto příspěvku se podíváme na jednotlivé funkce editoru plošných spojů a tvorbu plošného spoje pro naše vytvořené zapojení z minulého dílu.
Menu editoru pro tvorbu plošného spoje je velice přehledné a poměrně logické. V následujícím odstavci jsou popsány funkce jednotlivých tlačítek, které lze využít k práci při vytváření plošného spoje.
¹ Pokud chcete v průběhu přidávat nebo mazat součástku můžete to provést pouze v editoru schématu, ale ne v editoru plošného spoje.
Nyní si ukážeme jak vytvořit plošný spoj z vytvořeného schématu z minulého dílu.
- Založíme projekt. (V předchozí kapitole je popsáno podrobněji založení projektu)
- Vygenerujeme „layout“, viz Obr. 6.
Obr. 6: Generování layoutu. - Nastavíme mřížku pro rozmísťování součástek jako je vidět na Obr. 7.
Obr. 7: Nastavení mřížky. - Rozmístíme vhodné součástky po ploše budoucí DPS a nastavíme velikost DPS „dimension“ jako je vidět na Obr. 8.
Obr. 8: Změna rozměrů dimension - Pokud jsou nějaké součástky v nevhodném pouzdru např. v SMD pouzdru, stačí použít tlačítko Replace
- Tlačítkem Route
začneme vhodně propojovat jednotlivé součástky, jak naznačují „žluté“ čáry viz Obr. 9. Na Obr. 10. jsou vidět možnosti při routování. Nejčastěji se používa 45°ohýbaní spojů, protož tím jsou spoje kratší. Pravouhlé a jiné úhly se nepoužívají. Tloušťka spojů je podle proudové zatížítelnosti a třídy přesnosti, které si popíšeme v dalším příspěvku. Funkce Drill je nastavena standartně na 0,6mm pro prokovy.
Obr. 9: Routování DPSObr. 10: Možnosti nastavení routování - Spustíme ERC
kontrola správného zapojení schématu. Tímto se provádí kontrola, zda jsou nějaké nezapojené piny nebo jsou prohozené napájení atd.
- Spustíme DRC
kontrola správného navržení „routování“ DPS. Pokud si nezměníte pravidla pro kontrolu, tak je prováděna kontrola routování původními hodnotami. Pravidla lze měnit dle libosti.
Zde jsou ke stažení třídy přesnosti 3 – 6 konstrukční třídy. Po stažení stačí vložit do složky….. a vybrat při DCR viz Obr. 11.
Obr. 11: Volba DRC - Pokud nejsou žádné chyby v návrhu máme kompletně DPS navrženou
Základy programu EAGLE 1. Díl – Úvod
Základy programu EAGLE 2. Díl – Vytvoření schématu
Základy programu EAGLE 4. Díl – Vkladání knihoven a modelů součástek
Základy programu EAGLE 5. Díl – Vytváření vlastních modelů součástek
AUTOŘI NEBEROU ŽÁDNOU ODPOVĚDNOST ZA PŘÍPADNÉ ÚJMY NA ZDRAVÍ ČI MAJETKU.
Komentáře